Diş Ağrısına Ne İyi Gelir | Evde Etkili 7 Yöntem

9732512f 96e3 4d9c 8479 b3ab7f6350be e1612532946679

Diş ağrısı günlük yaşantımızı olumsuz etkileyip aynı zamanda inanılmaz boyutlarda ağrı çekmemize neden olabiliyor. Doktordan alınan randevular bazı zaman uzun sürdüğü için bizler evde diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu sorup, diş ağrısına doğal çözümler aramaktayız.

İşte diş ağrısına ne iyi gelir, doğal yöntemlerle diş ağrısı nasıl kesilir yazımızın devamında…

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş ağrısı için her ne kadar ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılsada, doğal yöntemlerle de diş ağrınızı kesebilirsiniz. Diş ağrısına diş fırçalamak, buz uygulamak, sarımsak, karanfil veya tuzlu su gibi evde kolay bulunan malzemelerle diş ağrınızı kesebilirsiniz.

Bu yöntemleri aşağıdan okuyarak detaylı yapmanız önerilir.

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabına bakmadan önce diş ağrınızın sebebini öğrenmeniz ve buna göre hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır işte diş ağrısına sebep olan şeyler…

Diş Ağrısına Ne Sebep Olur ?

Diş ağrısına neden olan bir çok sebep olsada, başlıca sebepler şunlardır;

diş ağrısına ne iyi gelir

  • Diş çürüğü
  • Dişin apse yapması (İltihap kapması)
  • Diş eti iltihabı
  • Kırık veya çatlak diş
  • Diş minesinin zarar görmesi
  • 20’lik dişler

Sinüzit, şeker hastalığı ve mide rahatsızlığı gibi hastalıklar, ağrıya sebep olsada, diş ağrısının %90 sebebi diş çürüğüdür. Diş ağrınız dışında baş ağrınız varsa eğer evde baş ağrısı nasıl geçer yazımızı kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

evde diş ağrısına ne iyi gelir

Doktora gitmeden evde uygulayacağınız yöntemler ile diş ağrınıza son verebilirsiniz. Ağrınız başladığı zaman dişinizi fırçalamak dişinizi fırçalamak, diş ağrısı için uygun ilaç kullanmak, diş ipi ve kullanarak diş aralarındaki yemek kalıntılarını temizlemek geçici olarak dişinizin ağrısını kesecektir.

Evde uygulayabileceğiniz doğal ve etkili çözümler ile ağrınız kesilebilir. Nitekim bu yöntemler geçici olarak diş ağrınızı keser kesin çözüm için diş hekiminden yardım almak gerekir.

Diş Ağrısına Doğal Çözüm

diş ağrısına doğal çözümEvde diş ağrısına ne iyi gelir diye ararken, evinizde bulunan malzemeler ile kolayca çözüm bulabilirsiniz. İşte evde diş ağrısına doğal 8 çözüm…

 

Tuzlu su & Üzüm sirkesi

Bir miktar tuz ve sirkeyi bardağa koyup içine yeterli miktarda ılık su ekleyin. Yaptığınız karışımı ağzınızda 2-3 dakika gargara yapın ağrının hafiflediğini hisseceksiniz.

Buz uygulaması

İnsan vücudunda herhangi bir ağrı çıkık vs olduğunda buz uygulaması yapılır. Bir beze buzu sarıp ağrıyan dişinize kompres yapmanız diş ağrınızı kesecektir.

Dişlerinizi fırçalayın

Diş ağrılarının genel sebebi çürüklerdir. Çürük dişinize yemek artığı çikolata ve benzeri yiyeceklerin girmesi diş ağrınızı artıracaktır. Dişlerinizi ılık su ile fırçalayıp diş ipi ile dişinizi temizlemeniz diş ağrınızı bir nebze de olsa kesecektir.

Karanfil

Evde diş ağrısına ne iyi gelir denildiğinde akla gelen diğer bir doğal yöntem ise karanfil koymaktır. Karanfil içinde bulunan Eugenol maddesi ile güçlü bir antiseptikdir. Ağrıyan dişinizin üzerine kuru karanfil koyup bekletmeniz diş ağrınızı hafifletecektir.

Sarımsak 

Doğal antibiyotiklerin başında gelen sarımsak diş ağrısını kesmek de çok faydalıdır. 3 diş sarımsağı ezip bir miktar tuz ile karıştırdıktan sonra ağrıyan dişinizin üzerine bırakın. Sarımsak her ne kadar ağızda acı olsada 10 dakika bekledikten sonra diş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Karabiber

Anti bakteriyel ve anti enflamatua özelliği olan karabiber diş ağrısında oldukça etkilidir.Az miktarda karabiberi ağrıyan dişinize uygulayın.

Zerdeçal 

Karanfilde olduğu gibi zerdeçalda da yüksek miktarda antiseptik bulunur. Toz zerdeçalı ılık su ile karıştırarak macun haline getirin. Ağrıyan dişinize yaptığınız macunu uygulayın.

 

Diş Ağrısına Dua

Osman İbnu Ebi’l-As radıyallahu anh anlatıyor:

“Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’a müslüman olduğum günden beri bedenimde çekmekte olduğum bir ağrımı söyledim. Bana: “Elini, vücudunda ağrıyan yerin üzerine koy ve şu duayı oku!” buyurdu.

diş ağrısına dua

Dua şu idi: Üç kere: “Bismillah” tan sonra yedi kere, “Eûzü bi-izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ ecidu ve uhâziru.“Bedenimde çekmekte olduğum şu hastalığın şerrinden Allah’ın izzet ve kudretine sığınıyorum”.


Bu duayı birkaç defa tekrarladım. Allah-u Teâla benden hastalığı giderdi. Bunu ehlime ve başkalarına söylemekten hiç geri kalmadım.”

Yazar

Evinizde yapılabilecek yüzlerce Aktivite, Kişisel Bakım, Spor, Sağlık ve Dekarosyon gibi konularda yazılar paylaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap