Evde Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Doğal Yöntemlerle ve İlaçsız !

d256de91 fe12 4941 a1dc dd8397c0bd3c e1612532880166

Günlük yaşantımızda sık sık ortaya çıkan baş ağrısı genellikle stres, depresyon, açlık ve çeşitli sağlık sorunları yoluyla karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca Evde Baş Ağrısı Nasıl Geçer, İlaçsız Baş Ağrısı Geçirme gibi çözüm yollarına başvuruluyor. Yazımızda sizlere evinizde kolayca ulaşabileceğiniz doğal malzemeler ile baş ağrısıyla nasıl başa çıkabilirsiniz öğreneceksiniz. İşte Evde Baş Ağrısı Nasıl Geçer yazımız…

Öncelikle Baş Ağrısına Sebep Olan Şeyi Bulun

Baş ağrısına çözüm ararken daha da çok başınızı ağrıtabilirsiniz. Örneğin uzun süre aç kalmanız baş ağrısına sebep olacaktır. Aç bir şekilde hap atmanız veya buna çözüm aramanız ağrıyı arttıracaktır. Az da olsa bir şeyler yiyip sonra aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz kim bilir belkide baş ağrınızın sebebi açlıktır.

Peki Evde Baş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Evde baş ağrısını geçirmek için uygulanacak bir çok yöntem bulunmaktadır. Sizler için derlediğimiz yöntemleri deneyerek baş ağrınıza bir son verebilirsiniz…

Soğuk bir duş almak baş ağrınızı hafifletebilir
5be61aa9 e4fa 4484 b473 06db304d256b
Duş alın.

Ne sıcak ne soğuk ılık bir suyla duş almak ağrınızı hafifletecektir. Duşun vücudu rahatlatma özelliği vardır bu sebepten dolayı güzel bir duş almak baş ağrınızı geçirmeye yardımcı olacaktır.

Soğuk kompres uygulamak
5ebb8c41 4e1d 474b ba8a 6144694a4b17
Soğuk kompres uygulayın.

Başınız ağrıdığında temiz bir bezi ıslatıp baş ağrınızın olduğu bölgeye kompres yaparak uygulayabilirsiniz. Kullanacağınız suyun ılık veya soğuk olmasına dikkat edin sıcak su kullanmayın. Eğer buz koyma şansınız varsa buz torbası yardımı ile buz kompresi yapmanız baş ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısı için KAFEİN…
50967f48 8db7 45fb 9de3 d07e2133b727
Kafeinli içecekler için.

Bir kahvenin kırk yıl hatrı var derler kimse söylemez ki baş ağrısına da iyi geliyor. Evet yanlış duymadınız hazırlayacağınız güzel bir Türk kahvesi baş ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Kafeinli içeceklerin baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Kafein alımında da aşırıya kaçmamak gereklidir.

Açık Hava Bol Bol Oksijen
24cc7078 b402 4983 ad6a d9f613204643
Temiz hava alın.

Yoğun havasız kalmış ortamda durmak baş ağrınızı geçirmeyecektir. Bunun için açık hava, havalandırılmış ortam ve bol bol oksijen baş ağrınızı geçirmekte etkisi olacaktır. Dışarıya çıkıp temiz havanın keyfini çıkarın ve hatta mümkünse biraz da yürüyüş yapabilirsiniz. İyi gelecektir…

Ufak Masaj Hareketleri Uygulayın
307cab57 914f 4f1c bf5f 03f547d911ef
Ufak masaj hareketleri.

Başınıza yapacağınız ufak masajlar baş ağrınızı geçirebilir. Kulağınızla gözünüzün arasında kalan bölgeye ufak ufak dairesel masajlar yapmak baş ağrısına iyi gelecektir.

Yeterli Miktarda Su Tüketin
e4988610 42d3 406f 8748 191cb1a9cc5c
Su için.

Yeterli miktarda su tüketimi olmadığı zaman dehidratasyon yani vücudun susuz kalma durumu oluşur. Özellikle yaz aylarında havaların sıcak olduğu günlerde su tüketiminize dikkat etmeli günlük ihtiyacınız olan su miktarını karşılamalısınız.

Baş Ağrısına Nane Çayı
d72bf2f5 7b91 45c4 9759 f5f92e94ecbc
Nane Çayı

Bağırsak beyin üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Nane ise tam da burda bağırsakları rahatlattığı kanıtlanmıştır. Güzel bir nane çayı içmek size iyi gelecektir.


Baş Ağrısına Karşı Bunları Yapmayın !

  • Baş ağrısını sigara içerek geçirmeye çalışmayın. Sigara içmek ağrınızı tetikleyerek daha fazla artmasına sebep olacaktır.
  • Önceki günden alkol alınmış ise bu sizde baş ağrısı yapabilir. Alkol almamak baş ağrısını geçirmeye yardımcı olacaktır. Alkol baş ağrısına iyi gelir sözünün gerçeklik payı yoktur.
  • Sakız çiğniyorsanız derhal atın. Yapılan araştırmalarda sakız çiğnemenin migrene ve baş ağrısına sebep olduğu belirlenmiştir.
  • Şiddetli ve parlak ışıklar baş ağrısına sebep olabilir. Bulunduğunuz ortamın ışığını kısmaya telefon kullanıyorsanız ışığını kısıp gözlerinizi dinlendirmeye çalışın.

Aniden ortaya çıkmış ve daha önce olmamış, denediğiniz tedavi yöntemlerine cevap vermemiş, baş ağrısının yanında eşlik eden bulgular, bulanık görme ve baş dönmesi gibi belirtiler mevcutsa; Derhal 112 Acil sağlık kuruluşunu arayın veya size en yakın Sağlık Merkezine Başvurun.

 

Yazar

Evinizde yapılabilecek yüzlerce Aktivite, Kişisel Bakım, Spor, Sağlık ve Dekarosyon gibi konularda yazılar paylaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap